Cílem SOS dětských vesniček je poskytnout dětem, které se ocitly mimo vlastní rodinu a nemají možnost být umístěny v adoptivní či individuální pěstounské péči, možnost vyrůstat v rodinném prostředí. Děti připravujeme společně s matkami pěstounkami cíleně na samostatný život.
Dlouhodobý model náhradní rodinné péče organizace SOS dětské vesničky je založen na čtyřech pilířích:
Matka - každé dítě má pečujícího rodiče
SOS matka - pěstounka vytváří úzký vztah s každým dítětem svěřeným do její péče a poskytuje mu bezpečí, lásku a stabilitu, kterou potřebuje. Jako profesionální pečovatelka o dítě ovlivňuje směřování vývoje dítěte a řídí chod domácnosti. Uznává a respektuje původní rodinu každého dítěte.
Bratři a sestry - rodinné vazby se přirozeně rozvíjejí
Děvčata a chlapci různého věku žijí společně jako bratři a sestry, biologičtí sourozenci jsou umístěni v jedné SOS rodině. Tyto děti spolu se svou SOS matkou-pěstounkou vytvářejí citové vazby, které přetrvávají po celý život.
Dům - každá rodina vytváří vlastní domov
Dům je domovem pěstounské rodiny, se svou vlastní atmosférou, rytmem a běžnou rutinou. Děti zde zažívají pocit bezpečí a sounáležitosti, dělí se o zodpovědnost, radost i trápení každodenního života.
Vesnička - SOS rodina je součástí společnosti
SOS rodiny žijí společně a vytvářejí podpůrné prostředí vesničky, kde si děti bezpečně mohou hrát a navazovat přátelství. Rodiny se dělí o své zkušenosti a nabízejí si vzájemnou pomoc. Prostřednictvím své rodiny, vesničky a obce se každé dítě učí aktivní účasti na životě společnosti.
Myšlenka SOS dětských vesniček vznikla po 2. světové válce v Rakousku. V důsledku obrovských ztrát na životech a zdraví během válečných let žilo tehdy v Evropě mnoho dětí, které ztratily své rodiče, a osamělých žen, které ztratily své partnery. Cílem SOS dětských vesniček bylo nabídnout těmto ohroženým sociálním skupinám pomoc a životní perspektivu. Děti získaly milující matku, která jim vytvořila nový domov plný lásky a porozumění, ženy získaly možnost najít nový smysl svého života v péči o osamělé děti. První SOS dětská vesnička vznikla v roce 1949 v rakouském Imstu a postupně vznikaly další. Potřeba péče o ohrožené děti, které byly z různých důvodů vytrženy ze své původní rodiny, je bohužel stále aktuální, a proto v průběhu druhé poloviny 20. století vznikaly SOS dětské vesničky i v dalších částech světa. Dnes fungují celkem ve 132 zemích světa.
V České republice, resp. tehdejším Československu se myšlenka SOS dětských vesniček objevila ve druhé polovině 60. let. V roce 1969 vzniklo Sdružení SOS dětských vesniček a v následujících letech zahájily činnost dvě SOS dětské vesničky v Karlových Varech a Chvalčově. Po nuceném přerušení činnosti v období let 1975 - 1989 obnovilo Sdružení SOS dětských vesniček svou existenci ihned po pádu komunistického režimu. V současné době Sdružení SOS dětských vesniček v České republice provozuje tři SOS dětské vesničky (Karlovy Vary - Doubí, Chvalčov, Brno - Medlánky) a tzv. Komunitu mládeže v Brně. Cílem Sdružení je poskytnout skutečný domov dětem, jejichž biologická rodina se o ně nechtěla nebo nedokázala postarat. Primárně SOS dětské vesničky přijímají děti z etnických menšin a větší sourozenecké skupiny, které jsou obtížně umístitelné v rámci systému individuální pěstounské péče.